Bäst blir man genom att ständigt vilja bli bättre

 • medalKompetenser
 • Felsökning och diagnostik
 • Reparation
 • Service och Underhåll

Kompetenser
bil-bildelar

Den tekniska utvecklingen går allt snabbare inom verkstadsbranschen. Därför är kompetensutveckling själva grunden för oss på Autoservice i Botkyrka. Som OKQ8/Meca ansluten verkstad får vi tillgång till all kunskap vi behöver för att hänga med i utvecklingen och felsöka, lokalisera och åtgärda fel på ett konkret, snabbt och lönsamt sätt. 

Vår personal går kontinuerligt diverse utbildningar och kurser och vi har de relevanta mätdon, datorer och licenser på de bästa mjukvara på marknaden.

Felsökning och diagnostik

Vi felsöker alla bilmärken! Bildiagnostikverktyg används bl.a. för att avläsa och kontrollera värden och signaler eller släcka servicelampor eller felkoder som “Check Engine”, som uppkommer vid körning. Genom bilens OBD2 (On Board Diagnostics) kontakt kopplar vi in en diagnostikdator för att avläsa felkoder, vilket ger oss möjlighet att utföra en mer korrekt och exakt felsökning. Felet kan bero på flera orsaker tex. en givare har gått sönder, dålig jordning, kabelbrott etc.

Reparation

Oavsett om bilen har ett elektroniskt eller mekaniskt fel. Vi kan med hjälp av yrkeserfarenheter och våra felsökningsdatorer komma fram till rätt fel. Detta innefattar alla bilar och alla motor/växellådstyper. Efter att vi utfört vår felsökning avgör du ifall du vill att vi reparerar felet eller om du nöjer dig med en felsökning.

Service och Underhåll innefattar:skyllt5liter

 • Byte av olja och oljefilter
 • Påfyllning av spolarvätska
 • Kontroll av Bromsklossar och bromsskivor
 • Belysning inkl. justering
 • Signalhorn och blinkers
 • Torkarblad, Torkar- och spolarfunktion
 • Däck, Däcktryck och utgångsdatum för reparationskit
 • Kylar-, spolar-, och bromsvätskenivå, Kontroll av kylarvätskans frostskydd min. -25 grader
 • Bromsvätskans kokpunkt samt eventuellt påfyllning
 • Batteritest, drivrrem och eventuellt efterspänning
 • Avgassystem och upphängning
 • Fjädring och stötdämpare
 • Rostskydd
 • Oljeläckage motor
 • Växellåda
 • Drivaxlar
 • Slangar och broms/ hydraulrör
 • Styrningens täthet

Tips & Fakta

Elfel brukar drabba bilar som står avställda under vintern mer än bilar som används året runt.

Bra att veta

Mer info om Bildelar

Hos Autoservice hittar du ett komplett sortiment av reservdelar till alla vanligt förekommande bilmodeller på marknaden. brake_padsDu beställer snabbt och enkelt via oss. Leverans sker vanligtvis samma dag eller möjligen dagen efter. När du matar in ditt registreringsnummer så hittar vi exakt din bilmodell, motortyp och allt relevant om bilen för att säkra att du får rätt reservdel.

ErbjudandeFå 50% på monteringskostnaden

Tillbaka till erbjudande

Fotnot

 • *Vi reserverar oss för felskrivningar
 • *Priser kan variera beroende på din bilmodell och utrustning
 • *Ordinarie timdebitering baseras på ordinarie prislista för OKQ8 och MECA verkstäder
 • *Dessa erbjudanden gäller endast vid bokning via hemsidan eller via telefonbokning
 • *Erbjudandet kan ej kombineras med andra rabatter